Tembeller için yeni yılda fit kalma önerileri..

Oldum olası düzenli bir spor yapma alışkanlığım olmamıştır. Bir ara yaklaşık üç ay boyunca yogaya gittim aksatmadan, onun dışında hiç bir spor salonu üyeliğimi tam hakkıyla kullanamadım bugüne kadar. Tüm yaptığım mümkün oldukça her yere yürüyerek gitmek. Bu konuda Gülse Birsel’i feyz alıyorum. Aman nasıl güzel tavsiyeler veriyor bazen yazılarında, takibindeyim.

Geçenlerde bir Tedx Talk videosu seyrettim. Fitness uzmanı ve fashion model, Roger Frampton, ‘ Neden oturmak bizi mahveder?’ isimli TEDx konuşmasında minimum efor ile nasıl maximum sonuçlar alınabileceğini anlatıyor.

Why Sitting Down Destroys You – Roger Frampton – TEDxLeamingtonSpa

Yeni doğduğumuzda ve yanlış hareket etmeyi öğrenene kadar omurgamız J formunda,yani olması gerektiği gibi. Daha sonra yapısı bozularak S formunda bir omurga haline geliyor. Uzun süre sabit pozisyonda oturmak omurganın şeklini bozan en büyük sebep. Bilgisayar başında uzun saatler çalışmak, yine hareketsiz televizyon izlemek gibi aktiviteler, vücüt iskelet ve kas sistemini güçsüzleştirip deforme ediyor. Bulduğumuz her fırsatta ayağa kalkıp hareket etmemizi öneriyor. Ya da en azından yapabileceğimiz herşeyi ayakta halletmemiz gerekiyor.

Fit bir vücuda sahip olmak için yapabileceğimiz en basit şey bebek ve küçük çocukları izlemek. Örneğin 3 yaşında bir çocuğun yaptığı çömelme hareketi. Çocuklar 4-5 yaşından itibaren sandalyede oturmaya başladığından itibaren iskelet yapısı yavaş yavaş bozuluyor. Özellikle okula başladıklarında saatlerce sınıfta, sıralarda oturuyorlar düşünsenize.

Çocukların sıklıkla yaptığı hareketlerden her gün kolayca uygulayabileceğimiz basit 3 hareket şöyle:

1-  Ayaklarımız, topuklarımızla yere tam basarken, dizlerimizi kırıp 3 dakika boyunca çömelmek. Baş dik, dizler açık bir şekilde en iyi sonuç alınıyor. Bu hareket aynı zamanda sindirim sistemini de düzene koymaya yardımcı oluyor. Squat pozisyonu.

2- Yere oturup bacaklarımızı mümkün olduğunca iki yana açıyoruz. Öne doğru hafif vucudumuzu eğip esniyoruz. Pancake pozisyonu.

3- Yüzüstü yere yatıp dirseklerimizden destek alarak başımızı yukarı geriye kaldırıyoruz. Sfenks pozisyonu.

Açıkçası ben uygulamaya başladım. Günün her anında yapılabildiği için kendinizi programlamanıza ve çok bir süre ayırmanıza gerek yok.

Sağlıklı bol hareketli günler geleceğimiz için bir yatırım.

Published by arzuendam

I create therefore I am. A lifestyle + design blog as a visual journal of my creative endeavors.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: