Dijital Düşün..

Analog ve dijital, iki çağ arasındaki melez dönem yaşıyoruz son on yıldır. Web3 ve 5G öncesi büyük dönüşümün ilk aşamalarındayız da diyebiliriz.

Yaptığımız iş her neyse onu yeni teknolojik olanaklarla zenginleştirmeye çalışıp, bu çağa adapte etmeye, dijitalleşmeye çalışıyoruz. Ancak, vizyonumuzu, bakış açımızı, iş modeli ve süreçleri tam olarak yenilemeden mevcut sisteme sadece bazı dijital unsurları ekleyip büyük değişim yaratmamız mümkün değil. Bir şirket için konuşursak, örneğin, pazarlama sistemini bütüncül bir şekilde masaya yatırmadan sadece bir dijital pazarlama uzmanı istihdam etmek veya üçüncü partilerden bu hizmeti almak tam anlamıyla dijital çağda rekabet için yeterli olamayabilir.

Bir işi çok iyi bilmek, yapıyor olmak geleceğin dinamikleri ile onu yenilikçi ve başarılı bir şekilde sürdürmeyi garanti etmiyor. Markanın kimliğini ve vizyonu baştan yaratmak gerekiyor. Yakın tarihte bunun bir çok örneği mevcut. Bu dinamiklerle sıfırdan yaratılan bir çok girişim, köklü ve büyük şirket ve markaların önüne geçip yıkıcı başarılar elde ederek yaşantımızı, alışkanlıklarımızı değiştiriyor.

Tom Godwin’in belirttiği gibi;

‘ Dünyanın en büyük taksi şirketi olan Uber’in hiç aracı yok. Dünyanın en ünlü medya sahibi Facebook hiçbir içerik üretmiyor. En değerli perakendeci Alibaba’nın envanteri yok. Ve dünyanın en büyük konut sağlayıcısı Airbnb hiçbir gayrimenkule sahip olmadan bu duruma geldi. Yani İlginç bir şeyler oluyor.’

Kendi alanında çok iyi olan bir çok kurum, bakış açısını değiştirmezse yeni düzende rekabet gücünü kaybedecek.

Kişisel olarak bu değişime nasıl adapte oluruz?

Bu sorunun cevabı merak, araştırma, kendi kendine öğrenme ve yılmazlık yetkinliklerini geliştirmemize bağlı. Bunun için internet ortamında bir çok kaynak, video, eğitim mevcut.

Bilgisayar biliminin sadece bilgisayar ile alakalı olmadığı gibi, dijital düşünmek de illa ki kod yazmayı bilmek demek değil. Biraz analitik, biraz yaratıcı düşünce ile ilgili; büyük bir problemi parçalara bölmek, benzer örüntüleri aramak, adım adım planlamak, ve farklı perspektiflerden bakmak gibi.

Bir de bir ‘dijital yerli’ nasıl düşünüp hareket ederdi diye sorgulamak tabi.

Published by arzuendam

Arzuendam, yaratıcı işleri kendini ifade aracı görüp, orjinal çizimler ve kişiselleştirilmiş el boyaması aksesuarlar sunan multi-disipliner bir marka. Burası sürekli öğrenme dürtüsü ile ilham aldığım herşeyi; kişileri, kitapları, mekanları, yenilikleri paylaştığım, yaptıklarımı sergilediğim, değer ve düşüncelerimi ifade ettiğim bir kayıt defteri. Sözün özü, hayallerime, merak ve umutlarıma ortak arıyorum. Sizlerin de hayat hikayesinin bir parçası olarak ilham vermek ümidi ile... . . . I create therefore I am. A lifestyle + design blog as a visual journal of my creative endeavors.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: