Tasarım Odaklı Düşünce ve Sanatsal Üretim Sürecim

Tasarım odaklı düşünce ‘Design Thinking‘ kavramı ile tanıştıktan sonra fikir üretim ve sanatsal uygulama sürecim de farklılaştı. Geleneksel düşünme kalıpları, mantıksal ve yapılandırılmış olma eğilimindedir. ‘Design Thinking sürecinde aşamalar lineer bir doğru üzerinde ilerlemez. Bir çok deneme-yanılma-sapma-düzeltme-öğrenme barındırır.

Kolaj‘ metodu Kübist akım ile birlikte ortaya çıkar ve tam da bu deneyselliği merkeze alan bir sanat disiplinidir. Bu metot ile ortaya sadece bir eser, ürün çıkmaz; başlı başına sürecin kendisi beynimizde yaratıcılığı tetiklemeye hizmet eder. Zor bir iş veya problem ile karşılaştığım vakit, sorunu bir kenara bırakıp hemen bir şeyler kesip, çizmeye çalışırım. Çoğu kez bu egzersizler sonucunda, bunların, uğraştığım konu her ne ise ona farklı bir perspektifle bakmamı ve yeni fikir üretmemi kolaylaştırdığını görürüm. Zaten genel olarak bir sanat ile hobi olarak uğraşmanın hayatımıza en büyük faydası; ( farkında olmasak da ) hayal gücünü geliştirmesi ve dolaylı olarak problem çözümünde kısa yollar bulmaya katkısıdır.

Kolaj çalışması yaparken genelde aklımda bir tema ile başlarım ancak sonuç planladığımdan farklı gerçekleşebilir.

17 ve 18.yy İznik ve Osmanlı desen ve figürleri ile çalışmayı seviyorum. Bu desenleri genelde kontrast olarak siyah-beyaz çizimlerle veya kavramını değiştirerek kullanmayı tercih ediyorum. Burada, ikonik bazı figürleri bu desenler ile ‘en basit şekilde nasıl oluşturabilirim?’ den yola çıktım. Geometrik şekiller ile Disney, Star Wars, Kaws gibi karakterleri oluşturmaya çalıştım.

Bazılarını kesip biçtim sonra dijitale aktardım. Bazılarını tam tersi, önce dijital tasarım ile oluşturdum sonra fiziksel olarak uyguladım. Sonrasında belki bu kolajların büyük boy akrilik resmini yaparım. İhtimaller sınırsız.

Published by arzuendam

Arzuendam, yaratıcı işleri kendini ifade aracı görüp, orjinal çizimler ve kişiselleştirilmiş el boyaması aksesuarlar sunan multi-disipliner bir marka. Burası sürekli öğrenme dürtüsü ile ilham aldığım herşeyi; kişileri, kitapları, mekanları, yenilikleri paylaştığım, yaptıklarımı sergilediğim, değer ve düşüncelerimi ifade ettiğim bir kayıt defteri. Sözün özü, hayallerime, merak ve umutlarıma ortak arıyorum. Sizlerin de hayat hikayesinin bir parçası olarak ilham vermek ümidi ile... . . . I create therefore I am. A lifestyle + design blog as a visual journal of my creative endeavors.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: