Kripto ve Sanat

Blockchain teknolojisi ekonomi dünyası ile birlikte sanat dünyasını da yeniden şekillendiriyor. Başta Bitcoin olmak üzere hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların gözdesi haline gelen kripto market yükselmeye devam ediyor. Ancak kripto para alıp satmadan da kripto zengini olmanın 🙂 yolları var. Bunlardan ilki;

Kripto Sanat Üretmek:

Özellikle 2017’den beri oluşturulan çeşitli dijital sanat platformları ve kripto sanatçılar, bu yeni teknoloji ( Crypto Art) ile sanatı daha ulaşılabilir kılmayı ve sanatçıların ürettikleri ile hayatlarını idame ettirebilmesini ve daha önemlisi kripto yoluyla bireyleri güçlendirmeyi ve bir network oluşturmayı amaç ediniyor. Internette sanat, kültür ve teknoloji etkileşiminin yeni bir yolu.

Şu an takip ettiğim, yükselmekte olan bir çok sanatçı var. Ama son zamanlarda denk geldiğim en güzel örnek, eserlerine bayıldığım, dijital sanatçı FEWICIOUS. Sanatçı 18 yaş doğum gününde yaptığı eserlerin satışından 370.000 USD kazandı.

Sanatçının bu eseri de 14 Şubat 2021 günü, yani bugün Nifty Gateway sanat platformunda 35.000 USD açılış fiyatı ile görücüye çıkıyor.

Justin Roiland, Ocak Ayı’nda eserlerin satışından tam 1,509,000 USD ( 823.167 ETH) gelir elde etti.

Yine başka bir sanatçı ‘Beeple‘ Aralık 2020’de beş dakika içinde 582,000 USD tutarında bir satış yaparak bir rekora imza attı. Nifty Gateway platformunda olan satış sonrasında, kanaldan yapılan açıklamaya göre, ikincil pazarda yapılan satışlar dahil olmak üzere sanatçının toplam geliri 1mio USD’yi aştı.

Blockchain teknolojisi ile oluşturulan bir çok dijital sanat galerisi var; Nifty Gateway, SuperRare, Mintbase ve KnownOrigin en önemlileri. Burada hesap veya mağaza oluşturup ürettiğiniz eserleri ilk el veya ikincil piyasada satabiliyorsunuz. Bunun için bir Kripto cüzdan oluşturmak ve siteye bağlamak gerekiyor. Portföyünüzden bazılarını ve sosyal medya hesabınızı ileterek sanatçı olarak listelenmek için bir kabul sürecinden geçiyorsunuz. Sonrasında eser üretip satış yapabilirsiniz. Ayrıca satış yapmasanız da gelir elde etmek mümkün; SuperRare gibi bazı platformlar elde edilen toplam gelirin belli bir tutarını tüm sanatçılar arasında paylaştırıyor.

Bu piyasada yatırım yapıp para kazanmanın diğer yolu;

Dijital Sanat Koleksiyoneri Olmak

Bu ekosistem içinde dijital sanat alıp satarak bir yatırım oluşturmak ve gelir elde etmek mümkün. Aldığınız eseri ikincil piyasada yine bu platformlar aracılığıyla çok daha fazla bir getiriyle satmanız mümkün. Dijital eserler geniş bir fiyat skalasında listeleniyor ve her bütçeye göre bir eser bulmak olası.Bir sanat koleksiyoneri olmak için illa ki çok büyük paralar harcamaya gerek yok.

Yapay zeka ve büyük veriyi kullanarak sanat üreten çok önemli sanatçılar da var; Refik Anadol bunlardan biri. Ancak bu başlı başına başka bir yazının konusu.

Blockchain, yapay zeka ve kripto paralar ekonomiyi, dünyamızı her yönüyle yeniden şekillendiriyor. Sadece ‘Yaratıcılık’ bizi bu dünyada ve gelecekte farklı ve özel kılacak olan en değerli sosyal beceri. Biraz merak, araştırma ile fırat kollayıp, yaratıcılığımızı ve yeteklerimizi yetkinliğe dönüştürerek bu yeni dünyada yer almak hepimiz için önemli.

Published by arzuendam

Arzuendam, yaratıcı işleri kendini ifade aracı görüp, orjinal çizimler ve kişiselleştirilmiş el boyaması aksesuarlar sunan multi-disipliner bir marka. Burası sürekli öğrenme dürtüsü ile ilham aldığım herşeyi; kişileri, kitapları, mekanları, yenilikleri paylaştığım, yaptıklarımı sergilediğim, değer ve düşüncelerimi ifade ettiğim bir kayıt defteri. Sözün özü, hayallerime, merak ve umutlarıma ortak arıyorum. Sizlerin de hayat hikayesinin bir parçası olarak ilham vermek ümidi ile... . . . I create therefore I am. A lifestyle + design blog as a visual journal of my creative endeavors.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: