Daha Az ile Daha Yaratıcı Olmak Mümkün mü?

Bir şeyler tasarlarken veya bir probleme çözüm bulmaya çalışırken, elimizde ki para, zamanımız veya kullanmak zorunda olduğumuz malzemeler ve imkan az ve limitli olabilir. Ancak, bunun gibi, her türden kısıtlama, sınırlama, sanılanın aksine yaratıcı çıktıda önemli bir rol oynar. Bu kısıtlamalar bizi farklı fikirler yaratmaya, önceliklerimizi daha iyi belirlemeye, ve olabildiğince yenilikçi olmaya zorlar.

Pandemi dönemi boyunca yalnızlık, kısıtlamaların arttığı ve hayatımızın basitleşip yavaşladığı bir süreç yaşadık, yaşıyoruz. Son NFT koleksiyonumu da buradan hareketle oluşturdum. ‘Kısıtlı kaynaklarla nasıl yaratıcı olunur?’ sorusundan yola çıkarak, dijital ortamda sıradan bazı nesneler ve geometrik şekillerin silüetlerini, deneme yanılma yoluyla bir araya getirerek bu eğlenceli karakterleri yarattım.

Tasarım süreci şöyle ilerledi; önce karakteri belirleyip, en basit şekilde bazı nesne ve geometrik şekillerle, nihayet yaratmak istediğim karakter oluşuncaya kadar oynayıp, bunları daha önce yaptığım resim ve illüstrasyonlarla doldurarak karakter için yeni bir kişilik oluşturmaya çalıştım.Bu süreçte daha çok IOS Pages uygulamasında ki default şekilleri kullandım. Daha sonra Photoshop programında düzenleyerek son hale getirdim.

NFT olarak bir kısmını OpenSea platformunda listeledim. Detaylı incelemek isterseniz aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.

Collage Brut https://opensea.io/accounts/ENDAM

Günlük hayatımızda her gün karşılaştığımız sıradan nesnelere farklı bir gözle bakmanın, farkındalığımızı artırarak bizi yaratıcı olarak beslediğine inanıyorum. Amacım, eğlenceli bir şey yaratmanın yeni yollarını bulmak, çevremdeki her seye farklı perspektiflerden bakarak farklı olasılıkları keşfetmek, bunları yeniden çerçevelemek ve beklenmedik sonucun tadını çıkarmak.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s