Başarıya giden yolda iyi bir araç; gözlem.

Silikon vadisinde yenilikçi şirketler iş tanımları sadece gözlem yapmak olan ve çözüm yaratan kişileri istihdam ediyor. Sistematik gözlem yeteneği sayesinde sıfırdan iş kuran bir çok girişimci mevcut. Ya da yine iyi gözlem yeteneği sayesinde Cem Yılmaz gibi ün kazananlar. Gözlem herseyin başlangıç noktası.

Kutunun hem içinden, hem dışından bakarak çevremizdeki fırsat işaretlerini kolayca fark etmek, görülmeyeni görmek ve aktif bir gözlem alışkanlığı edinmek için ezber bozan 7 aktivite:

1- Herhangi bir yerde, evde, bir kafede, bir bekleme salonunda, ilk defa ziyaret ettiğimiz bir yerde 15 dakika boyunca telefonumuz ile ilgilenmeden etrafı gözlemek. Her türlü detayı inceleyerek, şekiller, renkler, sesler, yerleşim planı, insanlar, davranışları, beden dilleri vs. sıradan şeyleri fark edebilmek.

2- Merak iyi bir gözlemin çıkış noktasıdır. Okuduğumuz gazetenin farklı bölümlerine bakmak, takip etmediğimiz yazarları da arada okumak veya kitapçıda hiç bir ilgimizin olmadığı bir kitap ya da dergiye göz gezdirmek, hatta her ay farklı konuda bir dergi satın almak.

3- Bir resim veya fotoğrafı 6 dakika boyunca inceleyip görebildiğimiz her türlü detayı süre boyunca hiç durmadan not almak.

4- Etrafımızda bulunan bir objenin, aletin mümkün olduğu kadar ayrıntılı bir biçimde nelerden meydana geldiğinin listesini yapmak. Örneğin objemiz bilgisayar olsun, metal, kablo, çipler, plastik tuşlar, devre, elektrik ve bunun gibi bir çok ilgili detayı listeleyebiliriz.

5- Herhangi bir görsel, kitap kapağı, reklam, afiş vs bir kaç dakika inceleyin ve tasarımın detaylarını fark ederek anlamaya çalışın. Örneğin, tasarımın rengi, boyutu, materyali, konusu, neden böyle tercih edilmiş? Hangi cinsiyet kullanılmış? Hikaye nasıl anlatılmış? Fikir yürütün. Mümkünse bu aktiviteyi bir arkadaşınızla beraber yaparak sonuçları tartışın.

6- Bugün veya daha önce yaptığınız bir şeyi, yaşadığınız her hangi bir deneyimi düşünün.. Size ne hissettirdi? Tadı nasıldı? Nasıl kokuyordu? Bir anınızı canlandırdı mı? Daha önce ne zaman böyle hissetmiştiniz? Duygularınıza odaklanın.

7- Sürekli kullandığınız bir rotayı düşünün , örneğin ev-market, ofis-yemekhane, ve bir harita çizmeye çalışın. Yol boyunca neler var? Neler dikkatinizi çekmiş? Neleri hiç fark etmemişsiniz?

Sıradan şeylere hep farklı bir gözle bakın, hayal gücünüzü tetikleyin.
Gözlem yaratıcı düşünce sisteminin de en önemli başlangıç adımı. Bu sürecin ve bir çok çözüm adımının uygulamalarla deneyimlendiği Yaratıcı ve Yenilikçi Düşünce Atölyesi ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki butonu tıklayabilirsiniz.

Published by arzuendam

Arzuendam, yaratıcı işleri kendini ifade aracı görüp, orjinal çizimler ve kişiselleştirilmiş el boyaması aksesuarlar sunan multi-disipliner bir marka. Burası sürekli öğrenme dürtüsü ile ilham aldığım herşeyi; kişileri, kitapları, mekanları, yenilikleri paylaştığım, yaptıklarımı sergilediğim, değer ve düşüncelerimi ifade ettiğim bir kayıt defteri. Sözün özü, hayallerime, merak ve umutlarıma ortak arıyorum. Sizlerin de hayat hikayesinin bir parçası olarak ilham vermek ümidi ile... . . . I create therefore I am. A lifestyle + design blog as a visual journal of my creative endeavors.

One thought on “Başarıya giden yolda iyi bir araç; gözlem.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: