Dijital Moda

Balenciaga, Afterworld

Fiziksel ve dijital dünya arasında sınırlar gittikçe bulanıklaşıyor.

Yemek yediğimiz yerler, alışveriş yaptığımız markalar ve seyahatlerimizi genelde trendlere göre belirlediğimiz gibi, yaşadığımız deneyimleri illa ki sosyal medyada paylaşarak kayıt altına alıyoruz. Kişisel kimliğimizi sosyal medyadaki paylaşım ve yansımamıza göre şekillendirip, konumlandırıyoruz. Özellikle belli bir yaş grubu da; oyunlar, Twitch ve Discord grupları içinde artık sürekli ‘ on-line’ ve ‘Avatar”ları aracılığıyla alt kimliklerini oluşturuyor. Fiziksel ve dijital arasında geçirgenlik arttıkça, bu iki mecrada ki varoluş tercihlerimiz, davranış ve tutumlarımızı etkiliyor. Yeni bir ana akım kültür kodlanıyor. Gelişen blockchain teknolojisi, NFT akımı, sanal gerçeklik ve oyunlar, ana akım kültürü şekillendiren ana dinamikler olarak konumlanıyor.

Moda, her zaman ana akım kültürün önemli bir bileşeni ve bu alanda geleceği yaratmayı amaçlayan yenilikçi ‘start-up’ lardan, bu gelecekte var olmak isteyen LV, Gucci, Nike, Balenciaga gibi büyük ölçekteki markalar dahil herkes bu dinamikleri süreç ve iş planlarına dahil etme telaşında.

Bütün markalar, bu sanal ve fiziksel gerçeklik kesişiminde bulunan ve ‘GenZ’ olarak tanımlanan kuşak ile etkileşimi artırmak için yeni oluşumlar ve iş birlikleri için çalışmakta. Farklı deneyim ve motivasyonları odak noktasına alarak iş yapma amaçlanmakta.

Henüz bir kaç yıllık bazı girişimler bu kısa zamanda çok yaratıcı iş modelleri, ciro ve şirket değerlemeleri ile modanın geleceğinin nasıl şekillenebileceği konusunda yol gösteriyor.

RTFKT, dijital ‘sneaker’ tasarlayan yeni nesil bir NFT markası. ‘Metaverse’ dünyada geleceğin modasını inşa etmek üzere yola çıkan oluşumun bu yıl içinde ki ayakkabı satışları, şimdiden milyonlarca dolarlık rakama ulaştı. Tasarladıkları ürünler, Sandbox ve Decentreland gibi oyunlarda avatarlar tarafından giyilebiliyor.

Tribute, yine limitli edisyonlarla dijital kıyafetler tasarlayan ve satışa sunan başka bir girişim. Firma, tasarlayıp sattığı giysileri, CGI 3D modelleme yapan bir aplikasyon ile satın alan kişinin üzerindeymiş gibi gösterip, Snapchat veya Instagram gibi sosyal medya mecralarında paylaşmasına olanak tanıyor.

Sokak modasının ana bileşeni ve dinamosu anlaşılan o ki ‘Sneaker’lar. ‘Pokemon Go’ oyunundan esinlenerek ortaya çıkan bir digital moda girişimi olan Aglet, sanal ayakkabılar satıyor. Bunları satın alan kişiler, gerçek dünyada attıkları adım oranında sanal para kazanıyorlar. Bu paralar aplikasyonda yine ayakkabı almak üzere kullanılabiliyor.

AR ve VR teknolojilerinin daha fazla benimsenmesiyle özellikle kripto modası ve spor ayakkabılar ayrıca kitlelerin NFT dünyası ile etkileşime girmesi için popüler bir yol olacak gibi görünüyor. Zira, NİKE’ın Cryptokickers oluşumu moda ve NFT sistemi etkileşimi için iyi bir örnek teşkil ediyor.

Moda markalarının sanal gerçeklik ve metaverse ile ilişkisi sadece spor ayakkabılar ile sınırlı değil tabi. Balenciaga’nın 2021 sonbahar sezonu için, bir oyun deneyimi olarak yarattığı Afterworld, fiziksel giysiler ve modellerin tarayıcılardan geçerek sanal bir dünyada tekrar kurgulandığı bir öncü gösteri oldu.

Sanal dünya, AR, VR ve yaratıcılık sözkonusu olduğunda hayaller, olasılıklar gerçekten sınırsız.

Moda’nın potansiyel geleceği sanal dünyada mı şekillenecek? Geleceğin büyük moda markaları, teknolojinin evrimi paralelinde farklı bir kültür olarak şekillenen dijital start-up lar mı olacak izleyip göreceğiz.

Published by arzuendam

Arzuendam, yaratıcı işleri kendini ifade aracı görüp, orjinal çizimler ve kişiselleştirilmiş el boyaması aksesuarlar sunan multi-disipliner bir marka. Burası sürekli öğrenme dürtüsü ile ilham aldığım herşeyi; kişileri, kitapları, mekanları, yenilikleri paylaştığım, yaptıklarımı sergilediğim, değer ve düşüncelerimi ifade ettiğim bir kayıt defteri. Sözün özü, hayallerime, merak ve umutlarıma ortak arıyorum. Sizlerin de hayat hikayesinin bir parçası olarak ilham vermek ümidi ile... . . . I create therefore I am. A lifestyle + design blog as a visual journal of my creative endeavors.

2 thoughts on “Dijital Moda

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: