Modaya 90’ların Etkisi, ”Grunge Millennial”ler ve MixTape Tee

İlk gençlik yıllarını 80 ve 90’larda yaşayan benim gibi X kuşağı bireyleri iyi hatırlar; Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden, o dönemin en iyi müzik gruplarındandı. Bu kadar etkili olmalarının sebebi yaptıkları müzik kadar, ergenlikten yeni çıkan o dönem genç kuşağın nabzını iyi tutuyor olmalarıydı muhtemelen.

60’lı yıllarda folk, 70’ler de punk ve nihayet 90’larda ise grunge müzik akımları yeni alt kültüler oluşturarak, toplumsal değişimlerin her alanda en büyük ateşleyicisi oldular. 80’li yıllarda başlayıp doksanlarda zirve yapan ‘Grunge’ alt kültürü, modern olarak nitelenen batı dünyasını tanımlayan çoğu kültürel, sosyolojik ve ideolojik uzantılarının bir nevi kaynağıydı. Feminizm, liberalizm, anti-otoriter tutum, ironi ve idealizm terimlerini bir potada birleştirerek; şarkı sözlerinde, genel tavır ve modada merkeze alan bir felsefeydi.

Gözlemlediğim kadarı ile çevremde çoğu ergen bizim dönem müzikleri dinliyor. Plaklar şu anda bir ‘hype’ yaşıyor. Sıkı plak koleksiyonu yapan gençler var. Geçen ay karşıma çıkan bir makalede Nirvana’nın ‘Something in The Way’ şarkısının son iki haftada 200 binden fazla TikTok videosunda kullanıldığını okudum. Algoritmaların da etkisi ile 80 ve 90’lar müzikleri, ve felsefesi yeni ve genç hayranlar kazanmaya devam ediyor.

Müzik tercihleri kadar giyim kuşamda da doksanların stil kodlarını severek kendilerine uyguluyorlar. Müzik her dönem sadece modayı etkilemekle kalmayıp, toplumu, kültürü şekillendiren en önemli etmen. Moda ise günümüzde en iyi kimlik ve iletişim aracı.

Doksanlar stilinin en önemli bileşeni; bir forma gibi herkesin üzerinde gördüğümüz yırtık kotlar. ‘Oversize’ tişört ve giysiler, daha androgen bir tavır sergiliyor.

Son dönem yaptığım illüstrasyonlarda bu temayı kullandım. Kullandığım ‘medium’ en demokratik giysi; tişörtler. Bir tişört ile bir kültür hakkında nasıl yorum yapılır? Hissedilenler, söylenecek sözler, güzel hatırlananlar esprili bir şekilde nasıl aktarılır? Bu stili tamamlamak için bu sorulardan hareketle bir tasarım oluşturdum.

Kaset doldurduğumuz günleri hatırlayanlar var mı? Yapılan listeler, geri sararak dinlenen şarkılar, iyisi ve kötüsü ile gençlik hatıraları..

Ve retro müzik dinleyen, ‘old school’ tasarımları seven, grunge millennial ve Z kuşağı yeni nesil gençler..

Kendi ‘playlist’inizi de oluşturabileceğiniz tasarım mağazaya yüklendi.

Seksen ve doksanlardan en favori şarkılarınız, özlemleriniz neler, bunları da yorumlarda duymak isterim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: