Takip Etmeniz Gereken 6 Güncel Sanatçı

Sarp Kerem Yavuz, Firar, 2015

Çağdaş Türk sanatı, kaligrafi, resim ve seramik gibi geleneksel sanat uygulamalarına cesur ve yenilikçi yaklaşımlarının yanı sıra video, dijital sanat ve performans sanatı dahil olmak üzere yeni medyayı yenilikçi yorumlayan ve gelecek vaadeden sanatçılara sahip. Günümüzde ülkemizin çağdaş sanat ortamı, kimlik, politika, tarih ve küreselleşme meseleleriyle boğuşan sanatçılarla, çok çeşitli stiller ve temalarla karakterize ediliyor.

Bu dinamik ve gelişen kültürel manzarada, Türkiye’deki çağdaş sanatçılar mümkün olanın sınırlarını zorluyor, geleneksel sanat normlarına meydan okuyor ve küresel sanat dünyasına damgasını vuruyor.

İşlerini ve yaklaşımlarını beğendiğim altı güncel sanatçıyı aşağıda derledim.

But I Kept Going

1,2- Özlem Günyol & Mustafa Kunt
Özlem Günyol ve Mustafa Kunt, düşünmeye sevk eden, toplum bilincine sahip çalışmalarıyla uluslararası tanınırlık kazanmış bir ikili. Enstalasyonları ve videoları genellikle güç, politika ve kimlik konularını mizah ve ironi kullanarak ele alıyor.

Disperse

3-Deniz Üster
Deniz Üster, İstanbul’da yaşayan ve çalışmaları doğal dünya ile kentsel yaşamın kesişimini araştıran bir ressam. Soyut resimlerinde genellikle bir hareket ve enerji duygusu yaratan cesur renkler ve işaretler kullanıyor. Üster’in çalışmaları izleyiciyi çevre ile ilişkilerini düşünmeye teşvik ediyor.

Hüzün, Maşallah

4- Sarp Kerem Yavuz
Sarp Kerem Yavuz, çalışmaları hafıza, kimlik ve kültürel miras temalarını araştıran bir fotoğrafçı ve karma medya sanatçısı. Fotoğrafları genellikle buluntu nesneleri, kolajı bir araya getirerek geçmişin katmanlı temsilinin simgesi. Yavuz’un çalışmaları, bireysel ve toplumsal belleğin karmaşıklığını ele alıyor.

Fertility

5- Cansu Çakar
Cansu Çakar, insan vücudunu ve çevre ile ilişkisini araştıran bir ressam ve heykeltıraş. Resimlerinde genellikle modifiye ettiği figürler yer alıyor. Eserleri detaylı incelediğinizde biraz gerginlik ve rahatsızlık duygusu da hissedebilirsiniz. Çakar’ın işleri hem zorlayıcı hem de merak uyandırıcı. İzleyiciden kendi bedenleriyle ve etraflarındaki dünyayla olan ilişkilerini düşünmelerini talep eder..

6-Gökhan Deniz
Gökhan Deniz, çalışmaları teknoloji ve sanatın kesişiminde, İstanbul’da yaşayan bir multimedya sanatçısı. Enstalasyonlarını genellikle ses ve ışığı birleştirerek sürükleyici ve etkileşimli deneyimler yaratmak için tasarlayan sanatçı, hem eğlenceli, hem de kışkırtıcı olan işleriyle, teknolojiyle olan ilişkimizi ve onun dünya algımızı nasıl şekillendirdiğini sorguluyor.

Sonuç olarak, bu altı sanatçının, özgün bakış açıları ve sanata yeni yaklaşımları ile, Türkiye’de ve dünyada çağdaş sanat sahnesinde önemli bir etki yaratacağı kesin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: